Koronavirüs (Covid-19) Nedir?

Koronavirüs hastalığı, ağır solunum problemlerine yol açan ve Covid-19 virüsü nedeniyle görülen bulaşıcı bir hastalıktır. İlk vaka 2019 senesinin Aralık ayında Wuhan’da (Çin) görülmüş olup, virüsün ilk teşhisi de 13.01.2020 tarihinde yine Wuhan’da gerçekleşmiştir. Nefes darlığı ve yüksek seyreden ateş gibi semptomlara yol açan koronavirüs hastalığı, 11.03.2020 tarihinden itibaren küresel salgın olarak kabul edilmiştir. Virüsün ortaya çıkmasından itibaren  Covid-19 testleri için çalışmalar başlamıştır.

Coronavirusler, geçmiş dönemlerde Şiddetli Akut Solunum Sendromu (SARS) ve Ortadoğu Solunum Sendromu (MERS) gibi ciddi hastalıklara da yol açmıştır. Aynı zamanda 20’den fazla türü bulunan bu virüs, sık karşılaşılan üst solunum yolu hastalıkları ile nezle gibi sağlık sorunlarının da kaynağı olabilmektedir. Bu belirtilere sahip kişilere antikor testi uygulanabilmektedir.

Elektro mikroskop altında yapılan incelemeler sonucunda virüsün bir taç görünümüne sahip olduğu tespit edilmiş ve Latince bir sözcük olan “Corona/Korona(taç) adı verilmiştir.

Covid-19 Nedir?

Yeni tip korona virüs, geçmiş dönemlerde görülen türlerine oranla daha ağır semptomlarla seyretmektedir. Hem hayvanlarda hemde insanlarda ölümcül sonuçlara yol açan bu hastalık, virüs RNA’sında meydana gelen mutasyon nedeniyle seyir değiştirmiştir.

Yapılan araştırmalar yeni tip korona virüsün hücrelere girebilmek için sentezlediği protein yapısının değişiklik gösterdiğini ve bu nedenle diğer türlerine karşı geliştirilen bağışıklığın yanıt vermediği ortaya çıkarmıştır. Bu mutasyonun aynı zamanda Covid-19’un diğer korona virüslere oranla daha şiddetli belirtilere yol açmasından ve daha hızlı çoğalmasından sorumlu olduğu da yapılan açıklamalar arasında yer almaktadır. Virüsün çoğalmasını engellemek amacı ile belirli aralıkla ile korona testi yaptırmalısınız.

Sıkça Sorulan Sorular

Koronavirüs nasıl bulaşır?

Koronavirüs, her türlü solunum yolu bulaşabilmektedir. Yani virüs, öksürmek veya tıksırmakla havada belli sürede asılı kalabilir. Virüs, tabii ki öpüşmek ve en yaygın olarak eller ile de bulaşır.

Koronavirüsün kuluçka (inkübasyon) süresi ne kadardır?

Virüsün kuluçka süresi 2 ile 14 gündür.

COVID-19'dan kimler daha fazla etkilenir?

Elde edilen veriler doğrultusunda, ileri yaştakiler ve diyabet, astım, KOAH gibi kronik hastalığı olanlarda enfeksiyonun ağır seyretme riski yüksektir.

Koronavirüsten korunmak için ne yapılmalıdır?

– El hijyenine önem verilmelidir. Eller en az 20 saniye boyunca sabun ve suyla yıkanmalı, sabun ve suyun olmadığı durumlarda alkol içerikli el antiseptiği kullanılmalıdır.
– Eller yıkanmadan ağız, burun ve gözlere dokunulmamalıdır.
– Hasta insanlarla temastan kaçınılmalıdır.
– Özellikle hasta insanlarla veya bu insanların çevreleriyle doğrudan temas ettikten sonra eller yıkanmalıdır.
– Öksürme veya hapşırma sırasında ağız ve burun tek kullanımlık mendille kapatılmalıdır. Mendilin bulunmadığı durumlarda dirsek içi kullanılmalıdır.
– Mümkünse kalabalık yerlere ve hasta yoğunluğunun fazla olması nedeniyle sağlık merkezlerine gidilmemelidir. Gidilmesi gerekiyorsa diğer kişilerle temas en aza indirilmelidir.
– Çiğ veya az pişmiş hayvansal ürünleri yemekten kaçınılmalıdır.
– Çiftlikler, canlı hayvan pazarları ve kesimevleri gibi hastalığı bulaştırma açısından riskli alanlarda bulunulmamalıdır.
– Seyahat sonrası 14 gün içinde herhangi bir solunum yolu semptomu olursa maske takarak en yakın sağlık kuruluşuna başvurulmalı, doktora seyahat öyküsü hakkında bilgi verilmelidir.