Covid-19 PCR Testi

PCR, kişinin vücudunda herhangi bir virüs veya bakterinin bulunup bulunmadığını saptamak için kullanılan bir antijen testi yönteminin adıdır. PCR testi nedir sorusunun en net cevabı bu şekilde verilebilmektedir.

PCR yani Polimeraz Zincir Reaksiyonu, bir test yöntemi olup diğer testlerden en büyük farkı; hastanın vücudunda yer alan virüs veya bakterilerin sayısının ne kadar az olursa olsun saptanabilmesini sağlayan bir yöntem olmasıdır. Birçok farklı hastalığın tanısı ve tedavisi için uygulanabilen PCR testi, sürüntü örneği alınarak yapılmaktadır. Özellikle cinsel yol ile bulaşan hastalıkların saptanmasında da önemli bir rol oynamaktadır.

Günümüzde hızla yayılan Covid-19 virüsünü taşıyan kişilerin hastalığı çevrelerine bulaştırmasını önlemek amacı ile sporcuların da müsabakalardan ve antrenmanlardan önce PCR testi yapılması zorunlu kılınmıştır. Bir grup halinde çalışan tüm bireylerin düzenli olarak korona testi yaptırmaları gerekir.

Domuz gribi, Covid-19 ve kuş gribi gibi pek çok salgın hastalığın teşhisi için ilk başvurulan yöntemlerden biridir. Özellikle her ameliyat öncesi mutlaka uygulanması gereken bu test, belli meslek grupları çalışanlarına kontrol amaçlı düzenli olarak uygulanmaktadır.

pcr-yontemi

Covid-19 için PCR Testi

Uzun zamandır Dünya genelinde büyük bir gerginliğe sebep olan Covid-19 belirtileri gösteren hastalara, teşhis amaçlı PCR testi uygulanmaktadır. Virüs, ortaya çıktığından beri her hasta üzerinde farklı etkiler göstermekte olduğundan dolayı hastalığın teşhisinin net bir şekilde konulabilmesi için testlere başvurmak gerekir.

Özellikle hastalığı hafif seyreden bireyler için bu tip testler büyük önem taşımaktadır. Kişi, hastalığı hafif bir şekilde atlatıyor olsa da çevresine bulaştırma ve virüsü yayma olasılığı çok yüksektir. Yapılan bu testler sayesinde belirti göstermeyen fakat virüsü taşıyan hastaların daha dikkatli olmaları ve hastalığı yayabilecekleri ortamlardan uzak durmaları sağlanmaktadır.

Covid-19, bazı hastalarda hiç belirti göstermeyebilmektedir. Bu hastalığın gizli seyrinden dolayı kişiler hastalığı bilinçsiz bir şekilde yaymaya başlayabilirler. Bu hassas süreç içerisinde tüm bireylerin düzenli olarak test yaptırmaları ve hastalığı kontrol altında tutmaları büyük önem taşımaktadır. Özellikle belli bir yaşın üzerindeki kişiler ile temas halinde olan ve hastalığı taşıdığından şüphe eden bireylerin Covid-19 antikor testi yerine PCR yöntemi kullanan bir test yapmaları en doğru seçenek olacaktır.

PCR Testi Güvenilir Mi?

PCR testi hastalığın RNA dizilimini inceleyen bir test çeşididir. Kişinin vücudundaki antikor oranını ve hastalığın dizilimini en net görebilen testlerden biri olan PCR son derece güvenilir bir test yöntemidir. PCR testi hastanın vücudundaki en ufak mikrop hücresinin dahi fark edilmesine yardımcı olduğundan dolayı tüm hastalıklar için kesin teşhis yöntemi olarak kullanılabilir. PCR testi sayesinde birçok hastaya erken teşhis koymak ve erken tedaviye başlayarak hastanın sağlığının düzelmesini sağlamak mümkündür.

PCR Testi Kimlere Uygulanır?

PCR testi herhangi bir virüs taşıma riski olan her yaştan tüm bireylere uygulanabilir. Aynı zamanda salgın döneminde gelen yeni kurallar sebebi ile sporculara, toplu alanda çalışan bireylere ve seyahat edecek olan kişilere de uygulanması gerekmektedir. Virüs riski taşıyan tüm bireylerin Covid 19 testi yaptırması toplumdaki salgın hızının büyük oranda yavaşlamasına sebep olacaktır.

PCR Testi Nasıl Yapılır?

PCR, aslında Covid 19 antijen testi yapılış yöntemine verilen isimdir. Kan aldırmaktan hoşlanmayan veya korkan hastalar için testin iyi ve sevindirici yönü ise sürüntü yolu ile yapılıyor olmasıdır. Genellikle geniz bölgesi veya boğaz kısmının biraz ilerisinden alınan sürüntü örnekleri yeterli olmaktadır. Fakat akciğerler ile alakalı bir hastalıktan şüpheleniliyorsa hastadan balgam örneği alınması da mümkündür. Hastanın entübe edilmesi gereken bir durum ortaya çıkmışsa bu durumda test için örneği solunum yolları içerisinden almak da mümkündür.

Sürüntü örnekleri genel olarak ucunda pamuk bulunan ufak ve ince bir çubuk yardımı ile hasta herhangi bir acı veya sızı hissetmeden alınır. Ameliyat öncesinde de Covid Antijen testi yapılması büyük önem taşımaktadır. Aksi takdirde hastada bulunan virüs sebebi ile daha ciddi sonuçlar ile karşılaşılabilir.

Seyahat etmek isteyen bireyler, vize başvurusu esnasında virüsü taşımadıklarına dair bir rapor göstermek durumundadırlar. Bunun sebebi, hastalığı hafif seyretse de virüsü taşıyan bireylerin diğer kişilere ve ülkelere hastalığı yaymasını önlemektir.

PCR Testi Sonucu Ne Zaman Çıkar?

 1. Yetkili bir sağlık kuruluşunda yetkili bir sağlık görevlisi tarafından alınan sürüntü örneği özel bir kaba konulur.
 2. Bu alınan örnek yetkili laboratuvarda test kartuşuna aktarılır. Laboratuvardaki bu adımdan sonra sürüntü örneği otomatik olarak filtre edilir.
 3. Ultrasonik dalgalarla virüsün DNA’sı salınır. Böylelikle PCR ajanlarıyla DNA molekülleri karışırlar.
 4. Reaksiyon gerçekleşen örnek tüpünde gerçek zamanlı çoğalma ve tanımlamayı yetkili çalışan yapar.
 5. PCR testi 94°C-98 °C aralığında gerçekleştirilen yüksek ısıya maruz kalan DNA’daki iki zincirin ayrılması, 37 °C-65 °C aralığında gerçekleştirilen sentetik oligonükleotidlerin hedef DNA’ya bağlanması (hibridizasyon) ve 72 °C’de gerçekleştirilen uzama aşamaları olmak üzere 3 aşama ile tamamlanır.
 6. Test analiz edilirken bu aşamaların belirli bir döngüde ve sayıda tekrarlanması ile gerçekleştirilmiş olur.

PCR testi sonucu kaç günde çıkar dendiği zaman bu süre değişiklik gösterebilmektedir. PCR testi sonucu bazı sağlık kuruluşlarında 3-4 saatte sonuçlanırken, bazı sağlık kuruluşlarında ise yoğunluk nedeniyle 24 hatta 48 saate kadar sürebilmektedir.

Smarttest hızlı tanı testleri ise bu süreçte sizlere evde yapabileceğiniz hızlı testleri ile daha çabuk sonuç verebilir.

Hızlı Tanı Kitleri Güvenilir Mi?

Smarttest ve benzeri firmaların hızlı tanı kitleri salgın sebebi ile üretilmiş olup evlerde kullanıma uygundur. Kişiler kendi evlerinden çıkmadan testlerini yapabilir ve teşhislerini koyabilirler. Bu doğrultuda testi pozitif çıkan hastalar kendilerini evlerinde karantinaya alabilir ve ilaç tedariği ekipler tarafından sağlanabilir.

Hızlı tanı kitleri Sağlık Bakanlığı tarafından izin verilmeye başlanmıştır. Kitlerin güvenilirliği kanıtlanmış ve evde kullanıma uygun hale gelmiştir. Hızlı tanı kitleri ile COVID-19 virüsünü teşhis etmek mümkündür. Kitlerin en önemli özellikleri ise sonuçların 15 dakika ile 2 saat arasında çıkıyor olmasıdır. Böylelikle hastanede uzun bekleyişler yerine evde kısa bir sürede test sonucunu öğrenilebilir. Bu da tedbir alma süresini kısaltacağından dolayı hastalığın yayılımını büyük ölçüde düşürür.

Ayrıca bu korona testleri salgın döneminde hastaneleri ziyaret etmek istemeyen veya yaşlı vatandaşlar için de büyük kolaylık sağlamaktadır.

Covid 19 PCR Testi Hangi Hastanelerde Yaptırılır?

Covid 19 PCR testi, Sağlık Bakanlığı tarafından belirlenmiş olan özel hastanelerde ve devlet hastanelerinde yapılmaktadır. Belirlenen bu hastanelerde gerekli önlemler alınarak testler uygulanmaktadır.

İş gereği ya da farklı sebeplerden dolayı ülke dışına çıkacak vatandaşlar için yurtdışı PCR testi zorunlu tutulmuştur. Corona PCR testi sayesinde yurt dışı seyahati yapan bireylerin, hastalığı yayma riskinin en aza indirilmesi hedeflenmektedir. Sağlık Bakanlığı’nca belirlenmiş olan 250 ₺ fiyatı ise her hastane için PCR testi ne kadar sorusunun cevabı olarak verilebilir.

PCR testi İstanbul da şu hastanelerde yapıldığı bildirilmiştir;

 • İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü 1 No’lu Halk Sağlığı Laboratuvarı
 • İstanbul Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim Araştırma Hastanesi Moleküler Mikrobiyoloji Laboratuvarı
 • Marmara Üniversitesi İstanbul Pendik Eğitim Ve Araştırma Hastanesi Mikrobiyoloji Laboratuvarı
 • İstanbul Sbü Hamidiye Şişli Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
 • Sultangazi Haseki Eğitim Araştırma Hastanesi
 • İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Viroloji ve Temel İmminoloji Bilim Dalı
 • İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Tıbbi Mikrobiyoloji Anabilim Dalı
 • Tuseb Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi Covid 19 Tanı Merkezi
 • S.B.Kartal Dr. Lütfi Kırdar Şehir Hastanesi Moleküler Mikrobiyoloji Tanı Merkezi
 • Adli Tıp Kurumu Başkanlığı Morg İhtisas Dairesi – Mikrobiyoloji Laboratuvarı
 • SBÜ Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesi
 • İstanbul Özel Ataşehir Florence Nıghtıngale Hastanesi
 • İstanbul Özel Vehbi Koç Vakfı Amerikan Hastanesi
 • İstanbul Özel Memorial Şişli Hastanesi
 • İstanbul Özel Ahenk Laboratuvarı
 • İstanbul Özel Gelişim Tıp Laboratuvarı
 • İstanbul Özel Medicana Hospitals Çamlıca Hastanesi
 • İstanbul Özel Medicalpark Göztepe Hastanesi
 • İstanbul Özel Sistem Tıp Laboratuvarı
 • İstanbul Özel Hipokrat Laboratuvarı
 • İstanbul Özel Düzen Laboratuvarı
 • Fsm Kuzey Laboratuvarı
 • Medipol Üniversitesi Genetik Hastalıkları Tanı Merkezi
 • Acıbadem Labmed Laboratuvarları
 • Bezmialem Vakıf Üniversitesi Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Mikrobiyoloji Laboratuvarı
 • Şişli Florence Nıghtıngale Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Ve Klinik Mikrobiyolojl Anabilim Dalı
 • Biruni Üniversitesi Hastanesi Merkez Laboratuvarı
 • Yeditepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Mikrobiyoloji Laboratuvarı
 • İstinye Üniversitesi Genetik Hastalıklar Değerlendirme Merkezi
 • Özel Medicana International İstanbul Hastanesi Merkez Laboratuvarı
 • İstanbul Medeniyet Üniversitesi Göztepe Eğitim Araştırma Hastanesi Mikrobiyoloji Pcr Laboratuvarı
 • Üsküdar Üniversitesi Özel Np Beyin Hastanesi Mikrobiyoloji Laboratuvarı
 • Koç Üniversitesi Hastanesi Moleküler Mikrobiyoloji Laboratuvarı

PCR Testi Ankara da ise şu hastanelerde yapıldığı bildirilmiştir;

 • Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Mikrobiyoloji Anabilim Dalı
 • Ankara Hacettepe Üniversitesi Hastaneleri Merkez ve Acil Laboratuvarları
 • Ankara Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Moleküler Viroloji Laboratuvarı
 • Azizsancar Araştırma Merkezi Covid-19 Tanı Merkezi
 • Ankara Şehir Hastanesi Merkez Laboratuvarı
 • Ankara Yenimahalle Eğitim Araştırma Hastanesi Mikrobiyoloji Laboratuvarı
 • SB Ankara Eğitim Araştırma Hastanesi Tıbbi Mikrobiyoloji Bölümü Laboratuvarı
 • Etlik Zübeyde Hanım Kadın Hastalıkları ve Doğum Hastanesi
 • Özel Alab Laboratuvarları
 • Ankara Hsgm/Ulusal Viroloji Referans Laboratuvarları
 • Yüksek İhtisas Üniversitesi Viromed Laboratuvarları
 • Başkent Ankara Hastanesi Merkez Laboratuvarı Mikrobiyoloji