Covid-19 Antijen Testi

Kişinin anlık olarak hasta olup olmadığını belirleyen testlere antijen testi adı verilir. Antijen testleri, kişinin akut enfeksiyona sahip olup olmadığını gösteren testlerdir. Antijenleri vücuttaki hastalıklı hücreler ve antikorları da bu hastalıkları hücreler ile savaşan proteinler olarak tanımlayabiliriz. Antikorlar, ortaya çıkan antijenlerin üzerlerine yerleşerek onları etkisiz hale getirmek ile görevlidirler.

Hastalığın saptanması için öncelikle antijen testi yapılması gerekir. Daha sonra vücudun bu hastalık ile savaşını izleme amacı ile antikor testleri yapılır. Antikor testleri, hastalığın seyri ve bağışıklık sisteminin gidişatı hakkında fikir verirken, antijen testleri sadece hastalığın var olup olmadığını saptamak için yapılırlar.

Pek çok farklı hastalık için başvurulabilecek olan korona testler özellikle son dönemlerde Covid-19 virüsünün saptanması için pek çok sağlık kurumu tarafından hastalara uygulanmaktadırlar.

antijen3

Antijen Testinin Antikor Testinden Farkı Nedir?

Antijen testleri kişinin o anda hasta olup olmadığını gösteren testlerdir. Bu sebeple test sonucuna göre kişinin hastalık durumu hakkında net bir bilgiye sahip olmak mümkündür.

Antikor testi ise kişinin bu hastalığı geçirip geçirmediğini gösteren ve bağışıklık sisteminin durumunun izlenmesini sağlayan testlerdir. Anlık olarak hastalığın vücuda etki edip etmediğini görmek için mutlaka antijen testi yapmak gerekir. Antikor testi ile alakalı daha detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Antijen Testi Neden Yapılmalıdır?

İçerisinde bulunduğumuz salgın döneminde virüs, pek çok hasta üzerinde farklı etkiler gösterebilmektedir. Bazı hastalar hiçbir belirti görmeden hastalığı atlatırken aynı hastalıktan yaşamını yitiren pek çok birey vardır. Bu sebeple bazı hastalar taşıyıcı olarak nitelendirilir. Taşıyıcı hastaların diğer bireylere virüs bulaştırmasını engellemek ve yayılım hızını azaltmak için bireylerin bilinçlenmesi ve kendi sağlıklarını kontrol edebilir hale gelmeleri gerekir. Taşıyıcı bireyler hastalıktan etkilenmiyor olsa dahi virüs temasa geçtikleri kişiler üzerinde aynı etkiyi göstermeyebilir ve can kayıpları ortaya çıkabilir. Hastalığın seyir hızı kişilerin birbirleri ile olan iletişimlerine bağlıdır. Bu sebeple taşıyıcı bireylerin yakın çevreleri ve arkadaşları ile iletişimde bulunmaları hastalığın yayılma hızını da büyük ölçüde arttıracaktır.

Hızlı antijen testi ile tüm bireyler kolaylıkla o anda virüsün vücutlarına etki edip etmediğini görebilirler. Böylelikle kişi, anlık olarak hasta olup olmadığını tespit edebilir ve bu doğrultuda tedbirler alabilir. Covid 19 testi negatif çıkan bireyler, hastalık taşımadıklarından dolayı yine salgın tedbirlerine uymak kaydı ile normal yaşantılarına devam edebilecekken testi pozitif çıkan bireylerin kendilerini direkt olarak izole etmeleri gerekmektedir.

Antijen Testi Kimlere Yapılabilir?

Antijen testi, hastalık riski taşıyan tüm bireylere rahatlıkla uygulanabilir. Testin amacı, kişinin o anda bir hastalığa sahip olup olmadığını görmektir. Covid-19 salgın döneminde tüm bireylerin bu testi düzenli aralıklar ile yaparak hem kendilerini hem çevrelerini koruma altına almaları mümkündür. Test için herhangi bir yaş sınırlaması olmamak ile beraber testin tüm bireyler tarafından uygulanması tavsiye edilir. Hastalığı taşıdığından şüphe eden bireylerin, çevrelerindeki insanlar ile temasa geçmeden önce mutlaka testi yapmaları önerilir.

Antijen Testi Nasıl Yapılır?

Son zamanlarda gelişen yeni yöntemler ile testi kişinin kendi evinde yapması da mümkündür. Genellikle boğaz sürüntüsü yöntemi ile evde uygulanabilen bu testlerin sonuçları hastanın kendi durumu hakkında bir fikir edinmesine yardımcı olabilir.

Evde test yapmayı seçen hastaların test sonuçlarının pozitif çıkması durumunda direkt olarak doktorları ile iletişime geçmeleri gerekir. Pozitif çıkan test sonuçları hastalık tipini göstermeyeceğinden dolayı hastanın kendi başına bir ilaç kullanması veya duruma müdahale etmesi kesinlikle doğru değildir.

Antijen testinin pozitif çıkması durumunda hastaya antikor testi uygulanır ve hastanın vücudunun var olan rahatsızlığa karşı bağışıklık düzeyi bu testin belli aralıklar ile tekrarlanması sonucu saptanır.