Tüm Corona Testleri Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Covid-19 (Yeni Tip Koronavirüs) ilk olarak Aralık ayının sonlarında Çin’in Wuhan kentinde solunum yolu sıkıntısı yaşayan bir grup bireyin hastalanması ile ortaya çıkmış ve araştırılmaya başlanmış bir virüstür. Virüs başlarda Wuhan kentinde bulunan hayvan ve deniz ürünleri pazarında çalışan bireyler arasında yayılmaya başlamış ve kısa sürede Çin’in diğer eyaletlerinde de görülmeye başlanmıştır. Zaman içerisinde Çin’in ülke sınırlarını aşan ve insandan insana solunum yolu ile yayılmaya başlayan bu virüs kısa sürede tüm Dünya ülkelerini etkilemiş ve büyük kayıplara sebep olmuştur.

Özellikle hastalığı belirtisiz geçiren veya belirtileri ciddiye almayan bireyler bilinçsiz ve isteksiz bir şekilde hastalığı çevrelerine yaymaktadırlar. Bu durumun önüne geçilebilmesi için hastaneler Covid-19 alanında farklı testler yapmakta ve virüsü taşıyan bireylerin korunmalarını sağlamaktadır. Hastalıktan en çok etkilenen gruplar 60 yaş üzeri bireyler ile kronik hastalığa sahip bireylerdir. Bu sebeple özellikle çevresinde belli bir yaşın üzerinde kişiler bulunanlar düzenli olarak test yaptırmaları ve virüsten korunduklarından emin olmalıdırlar. Aksi takdirde hastalık, yakın aile bireylerine ve arkadaşlara bulaşabilir ve can kayıplarına sebebiyet verebilir.

Koronavirüs teşhisinde kullanılan başlıca 3 test vardır: Antikor testi, Antijen Testi ve PCR Testi

covid-19-testleri

Antikor Testi

Hastanın vücudunda herhangi bir hastalığa karşı üretilen Y tipi protein hücrelerine antikor adı verilir. Bu hücreler, vücuttaki antijenlere yapışarak etkilerini kaybetmelerini sağlarlar. Böylelikle bağışıklık sisteminin gücü ortaya çıkar. Hastalığa karşı üretilen antikor sayısı, hasta vücudunun hastalık ile savaşma sürecindeki gücünü gösterir. Covid-19 için yapılan antikor testlerinde incelenen 3 tip antikor bulunmaktadır. Bunlar sırası ile IgA, IgM ve IgG antikorlarıdır. IgA ve IgM antikorlarının pozitif çıkması durumunda hastanın virüs ile temasa geçtiği anlaşılır. IgG antikorunun pozitif çıkması ise hastanın virüse maruz kaldığı ve bu hastalığın vücuda etki etmeye başladığı anlamına gelmektedir.

Son zamanlarda virüsün yayılmasıyla beraber evde yapılabilecek antikor testleri üretilmiş ve bu testlerin güvenilirlikleri kanıtlanmıştır. Antikor testleri, ciddi bir araştırma ve titizlik gerektirdiklerinden ve hastane ortamında yaşanan yoğunluklardan dolayı ortalama 3 ile 5 gün içerisinde sonuçlanan testlerdir. Hızlı tanı kitleri sayesinde antikor test kiti ile evde bu testi her yaştan insana yapabilmekteyiz. Virüs ile temas edilen ilk günlerde test doğru sonuç vermeyecektir.

Evde Antikor Testi

Son dönemlerde hastalığın hızla yayılması sebebi ile kişilerin evde uygulayabilecekleri antikor testi üretim ve satışına başlandı. Bu testler pek çok pilot ilde sağlık bakanlığı tarafından uygulanmaktadır. Testlerin güvenilirliği kanıtlandı ve böylelikle hastaların 15 dakika içerisinde kendilerine test yapıp sonuç alma imkanları oluşmuş oldu.

Evde yapılan antikor testleri hem sağlık kurum ve personellerinin yükünü azaltırken hem de taşıyıcı bireylerin hastane yolculukları esnasında hastalığı başka insanlara bulaştırma riskin azalmış oldu. Test sonucu pozitif çıkan bir hasta, kendi evinde testi yaptığı takdirde direkt olarak toplumdan izole yaşama geçebilir. Böylelikle salgının artış hızı da yavaşlatılmış oldu.

Antikor Testi Ne Zaman Yapılmalıdır?

Antikor testleri anlık hastalık durumu ile alakalı bilgi veren testler değildir. Antikorlar, hastalığa karşı vücudun ürettiği Y tipi proteinlerdir. Dolayısı ile vücudun antikor üretebilmesi için öncelikle hastalığın vücuda ve bağışıklık sistemine etki etmeye başlamış olması gerekir. Bu durumda kuluçka süresinin aşılmış olması son derece önemlidir.

Antikor testinden net ve doğru sonuçlar alabilmek için testi virüs ile temas şüphesi hissedilen günden minimum 3 maksimum 10 gün sonra uygulamak gerekir. Hastalığın seyir hızına bağlı olarak virüs ile temas edilmiş olsa da hastalığın ilk günlerinde antikor testinin sonucu negatif çıkabilir ve bu sonuç kesinlikle dikkate alınmamalıdır ve test bir süre sonra tekrarlanmalıdır.

Antikor Testi Ne Sıklıkla Yapılmalıdır?

Antikor testi hastalığın ilk günlerinde negatif sonuç verebilir. Bu sebeple öncelikle hastalığın vücuda etki etmesi beklenmelidir. Ardından testin yapılması uygundur. Negatif sonuç alan bireylerin ilk testten 3 gün ve ikinci testten 10 gün sonra testi tekrarlamaları gerekir. Sonrasında düzenli olarak aylık periyodlar halinde test tekrarlanabilir.

Antikor testi ile alakalı daha detaylı bilgiye ulaşmak için tıklayın.

Antijen Testi

Antijen testleri, kişide hastalık olup olmadığının saptanması ve hastalığının türünün anlaşılması amacı ile yapılan testlerdir. Sürüntü örneği alınarak yapılmaktadırlar.

Antijen testlerinin amaçları kişide bulunan virüsün o an için saptanmasıdır. Fakat bu testler, hastanın bağışıklık sistemi hakkında herhangi bir bilgi vermemektedir. Dolayısı ile antijen testi yapıldıktan sonra hastada herhangi bir hastalık pozitif çıkarsa daha sonrasında yapılacak antikor testleri ile hastalığın seyri ve hastanın bağışıklık sisteminin durumu takip altına alınmalıdır.

Özellikle Covid-19 salgını sebebiyle sporculara, kalabalık ortamlarda çalışma zorunluluğu olan bireylere Covid 19 testi yapılması zorunlu kılınmıştır. Seyahat edecek bireyler, seyahat öncesi korona testi yaptırmak zorundadır. Bu testin sonucunun pozitif olması durumunda kişinin seyahat etmesi mümkün olmayacaktır. Aynı zamanda yine salgın sebebiyle, ameliyat edilmesi gereken hastalara öncelikli olarak test yapılması gerekir. Bu testin sonucuna göre ameliyat gerçekleştirilebilir.

Antijen Testlerini Kimler Yaptırmalıdır?

Antijen testini, Covid-19 enfekte olduğunu düşünen tüm bireyler yaptırabilirler. Özellikle salgın döneminde virüs riski olan tüm hastaların bu testi yaptırmaları büyük ölçüde önemlidir. Kişinin anlık olarak virüsü taşıyıp taşımadığını tespit edebilen bu testler, salgının yayılım hızının büyük ölçüde azalmasına yardımcı oldukları gibi erken tanı için de büyük önem taşımaktadırlar.

Evde Antijen Testi Yapmak

Türkiye’de son aylarda hastalığın hızla yayılması sebebi ile kişilerin evde uygulayabilecekleri antikor testlerinin yanı sıra antijen testi üretimi de başladı.

Testlerin güvenilirlikleri kanıtlandı ve böylelikle hastaların kısa süre içerisinde kendilerine test yapıp sonuç alma imkanları oluşmuş oldu. İnsanlar hastaneye gitmeden risksiz bir şekilde evde antijen testi yaparak anlık virüs enfekte olup olmadığını antijen test kitleri ile anlayabilmektedirler.

Evde yapılan korona antijen testi hem sağlık kurum ve personellerinin yükünü azaltırken hem de taşıyıcı bireylerin hastane yolculukları esnasında hastalığı başka insanlara bulaştırma riskin azalmış olmaktadırlar.

Antijen testi ile alakalı daha detaylı bilgiye ulaşmak için tıklayın.

PCR Testi

PCR Testi, Covid-19 virüs saptaması ve diğer pek çok farklı hastalığın saptanması için laboratuvar ortamında yapılan bir testtir. PCR testi Covid-19 virüsünün RNA düzenini saptamak için yapılmaktadır. Dizilimlerin incelerek yapıldığı bu test, virüse dair en ufak bir belirtide dahi net sonuçlar vermektedir. Test, aslen virüsün vücut üzerindeki dizilim ve düzenini görmek için yapılmaktadır. PCR testi hem virüsün vücuttaki varlığını hem de vücudun bu virüse karşı ürettiği antikor oranını saptayabilir. En ufak bir mikrop hücresini dahi net bir şekilde görüntüleyebilen PCR testi, virüsün saptanmasında oldukça etkilidir. Yetkili sağlık personeli tarafından yetkili sağlık kuruluşlarında yapılabilmektedir.

Test sonuçları yoğunluğa göre 24-48 saat arasında test yapılan kişiye bildirilir.

PCR Testi Hangi Hastalıkların Tespiti İçin Yapılır?

PCR testi, virüs yolu ile bulaşan tüm hastalıkların tespiti için uygulanabilir. Cinsel yolla bulaşan HIV ve Hepatit virüslerinin saptanmasında da son derece etkili olan PCR testi aynı zamanda Covid-19 virüsünün tespiti için de uygulanmaktadır. Bu test ile hastalıkların erken teşhisi ve erken tedavisi mümkündür. Bu sebeple tedavi sürecini ciddi anlamda etkilediği bilinmelidir.

Seyahat öncesi PCR Testi

Covid-19 salgın sebebi ile tüm Dünya ülkeleri sınırlarını kapatmış ve durum kontrol altına alındıktan sonra tekrar seyahat izinleri başlamıştır. Fakat yeni normal düzene geçilmesi ile beraber farklı ülkelere seyahat edecek olan bireylerin test raporları ile seyahat etmeleri gerekir.

Test sonucu pozitif çıkan bireylerin karantina süresi boyunca seyahat etmeleri kesinlikle yasaktır. Test sonucu negatif çıkan bireyler seyahat gününe kadar herhangi bir sosyal temasta bulunmadıkları takdirde rahatlıkla seyahat edebilirler. Özellikle vize başvurusunda test sonuçları mecburi hale getirilmiş ve test yapmayan bireylerin ülke dışına çıkmaları kesinlikle yasaklanmıştır.

PCR testi ile alakalı daha detaylı bilgiye ulaşmak için tıklayın.